הסנדלרייה – איילת השחר

מוזיאונים קיבוצניקיים בגליל העליון

"חורף – הגשם מטפטף על העורף, חורף, וקר!" (כך שר גידי גוב בשירו של יואל לרנר).
ובעיקר כאן אצלנו בגליל העליון – החורף – קר! הכול מסביב ירוק ומדהים, וזה זמן נפלא להגיע לחופשה אצלנו באירוח הכפרי של עמיעד. ואלו מבינכם שירצו גם לצאת ולהסתובב – אנו ממליצים לעלות על הרכב, ולנסוע קצת בין ההרים הירוקים של הגליל – ולהגיע למוזיאונים הייחודיים של הקיבוצים של הגליל העליון – שם תוכלו ללמוד וליהנות, וגם להתחמם, כשבחוץ קר, ואולי גם רטוב…

הצריף הירוק – שדה נחמיה – 37 ק"מ מעמיעד
שדה נחמיה הוא קיבוץ היושב באצבע הגליל, והוא הוקם כבר ב-1940. ז"א, שלקיבוץ הזה יש הרבה היסטוריה – שמספרת את הארץ ישראליות ואת הקיבוצניקיות בעיניים מלאות ידע, וגם עם הרבה ברק. ובגלל זה בדיוק הוקם הצריף הירוק בשדה נחמיה. הצריף שימש כבית הילדים של הקיבוץ – אז, באותם זמנים שהילדים היו ישנים בלינה משותפת ולא עם ההורים בביתם.

אבל, מאז דברים השתנו – הילדים ישנים עם אמא ואבא בבית, ובצריף הירוק, הישן והמשופץ – מוצגים המון פריטים ישנים של פעם – שמעוררים נוסטלגיה, וגם מלמדים על ההתיישבות של פעם, ועל האופן שחיו פה – כשהכול היה הרבה פחות פשוט… הביקור בצריף הירוק – הוא בתיאום מראש 052-3217622.

הסנדלרייה – איילת השחר – 17 ק"מ מעמיעד
עוד היסטוריה קיבוצניקית (אבל, לא רק) אפשר לחוות בקיבוץ איילת השחר, שנוסד… ב-1915! כמה שנים אח"כ התחילה לפעול בקיבוץ סנדלרייה של סנדלרים מומחים שעלו ארצה לבנות ולהיבנות בה, ולהביא את מלאכת הסנדלרות לקיבוץ. ההתחלה הייתה בתוך צריף מט לנפול, חם בקיץ וקר בחורף. כיום יושבת הסנדלרייה במבנה אחר, שהיה מבתי המגורים הראשונים של הקיבוץ (מאמצע שנות ה-20 של המאה ה-20), והפך לסנדלרייה ב-1951.

ושם, מוצגים עד היום הכלים והמכונות ששימשו את הסנדלרים של פעם. מה שמדהים הוא שעד היום ממשיכים לייצר כאן נעליים וסנדלים איכותיות. בביקורכם אתם יכולים לרכוש כאן מנעלים, או להביא לתיקון – וממש לראות כיצד המלאכה נעשית אל מול עיניכם. הילדים מוזמנים גם להכין לעצמם איזה צמיד עור עם המכונות, לצייר ולצבוע כאן בשמחה את מה שהם פוגשים בסנדלרייה, וגם לשמוע סיפור על סנדלרים וגמדים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים